Strona główna
opoka.org.pl
2024-05-24 16:15
KWK

Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.

1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.

2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.

3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.

4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo.

Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl.

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych

Stegna, 23 maja 2024 r.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-05-23 09:30:39
miniaturka

Jubileuszowa pielgrzymka Polonii belgijskiej

W święto Matki Kościoła odbyła się 75. pielgrzymka Polonii belgijskiej do sanktuarium Matki Bożej w Scherpenheuvel. Głównym uroczystościom przewodniczył Ks. Bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej. Jak każdego roku rzesze Polaków mieszkających na stałe w Belgii przybyło na doroczną pielgrzymkę, która tradycyjnie odbywa się w Zielone Świątki. Jest to również dziękczynna pielgrzymka dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej w polonijnych parafiach na terenie całej Belgii. Organizatorem pielgrzymki jest ks. Damian Kopytto OMI, koordynator duszpasterstwa polskiego w Belgii. Z wielu parafii przybyli duszpasterze polonijni oblaci, kapucyni oraz franciszkanin.
2024-05-23 09:47:20
miniaturka

Pielgrzymka Polonii Szwajcarskiej do Einsiedeln

W poniedziałek, 20 maja - w drugi dzień Świąt Zesłania Ducha św. odbyła się coroczna pielgrzymka Polonii Szwajcarskiej do Einsiedeln. Pielgrzymka gromadzi Polonię ze wszystkich zakątków Szwajcarii, w tym roku uczestniczyli również pielgrzymi z Niemiec i Polski. Pielgrzymka została zorganizowana przez Koordynatora Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii ks prof. Krzysztofa Wojtkiewicza, głównym celebransem był Biskup Grzegorz Olszowski z diecezji katowickiej. Mszę św. Koncelebrowało wielu księży z polskiej Misji Katolickiej. Na pielgrzymkę przybyło wielu Polaków, w tym JE Pani ambasador RP Iwona Kozłowska.
2024-05-23 12:09:42
miniaturka

"Rodzina polonijna miejscem spotkania i rozwoju"

Zbliża się VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Tematem tegorocznego Kongresu będzie rodzina jako miejsce spotkania i rozwoju” - powiedział Family News Service delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Będzie czas na konferencje, warsztaty, wspólną modlitwę, spotkania z tymi, którzy zajmują się problematyką rodzinną. Ksiądz Biskup zaprosił do wzięcia udziału w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli. Trwają zapisy.
2024-05-24 16:34:02
miniaturka

Plakat promujący lekcję religii

Nasz „pomysł” to merytoryczna informacja dla rodziców, którzy mogą nie mieć wiedzy co niesie lekcja religii dla ogólnoludzkiego wychowania ucznia.
2024-05-27 08:26:26
miniaturka

Wolni. Podróż do wnętrza

Od 31 maja w polskich kinach będzie można zobaczyć film
2024-06-03 09:18:30
miniaturka

Polskie dzieci w krainie ognia i lodu

Na co dzień chodzą do szkół islandzkich, w soboty uczą się języka polskiego w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reykjavíku. Placówka umożliwia prawie 200 polskim dzieciom w Islandii udział w różnorodnych inicjatywach poświęconych kulturze i historii Polski. „Dzieci są wszędzie takie same, zawsze ciekawe wszystkiego” – mówi dyrektor Szkoły Polskiej s. Beata Ciszewska MChR. 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka.